Orszak Trzech Króli

Utworzono: wtorek, 17, listopad 2015

 

 

Orszak Trzech Kroli

 

Szanowni Państwo!

            Za niecałe 50 dni będziemy mieli okazję przejść przez nasze miasto radosnym Orszakiem Trzech Króli. Styczniowe (6.01.2016) uliczne jasełka odbędą się w Rawie Mazowieckiej już po raz trzeci. Spod kaplicy na osiedlu Zamkowa Wola wyruszymy do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka.

            Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wędrują za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie dzieci i dorosłych, którzy idą za Trzema Królami. Symbolizują oni trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią dzieci i dorośli ubrani w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków.

            Szanowni Państwo, Was i Wasze dzieci – a naszych uczniów zaproszono w tym roku do świty Mędrca z Azji, którego symbolicznym kolorem jest zieleń. Przednią straż króla, idącą tuż za nim, stanowić będą chętni chłopcy ( i ojcowie) przebrani za wojów w azjatyckich stożkowych kapeluszach oraz chętne dziewczynki (i mamy) jako dwórki w nałęczkach na głowach; jedni i drudzy w pelerynkach. Stroje (oprócz stu zapewnionych przez parafię peleryn), według instrukcji podanej na stronie internetowej szkoły lub przez wychowawcę, niewielkim nakładem materiałów i czasu będzie można wykonać w domu lub na wspólnych warsztatach w szkole w podanym terminie (około 10.12.2015). Dzieci i dorośli bez okolicznościowego stroju zaproszeni są do orszaku ogólnego. Ulicznym jasełkom towarzyszyć będą m.in. góralska kapela i żywe zwierzęta. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji, a przede wszystkim zachęcać do wspólnego radosnego przeżywania Święta Trzech Króli.                                                           

Każdy może się przyłączyć do Orszaku, stając się nie tylko biernym widzem, ale i aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Serdecznie zapraszamy!

Odsłony: 2676